
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.2 mm |
| Width | 10.2 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Height | 1.05 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | Parallel |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 958 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Power Dissipation | 958 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 24 |
| Input capacitance | 55 pF |
| Number of Inputs | 1 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Max Input Voltage | 4.096 V |
| Sampling Rate | 40 Msps |
| Number of Converters | 1 |
| Nominal Supply Current | 49 mA |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Resolution | 3 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 112 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Configuration | ADC |
| Input Type | Differential |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Core Architecture(core/core processor) | Sigma-Delta |
| Reference Type | External |
| Analog Supply Voltage | 2.5 V, 3.15 V to 5.25 V |
| Max Digital Supply Voltage | 2.5 V |
Stock: 824
Distributors
pcbx
Unit Price$54.14126
Ext.Price$54.14126
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $54.14126 | $54.14126 |
| 10 | $50.30033 | $503.00330 |
| 25 | $46.73188 | $1168.29700 |
| 50 | $43.41659 | $2170.82950 |
| 100 | $40.33587 | $4033.58700 |
